به گزارش روابط عمومی سازمان فضای مجازی سراج مرکز گیلان به نقل از خبرگزاری تسنیم از رشت، سجاد ستوده عصر امروز در همایش “شبکه‌های اجتماعی و بحران هویت” در سالن اجتماعات هتل المپیک رشت اظهار داشت: 15 شهریور سال گذشته رهبر معظم انقلاب برای نخستین بار از لفظ سواد فضای مجازی و ضرورت آن سخن گفتند.

مسئول سازمان مجازی سراج در گیلان با اشاره به عدم توجه به آسیب‌های فضای مجازی گفت: با توجه به همه گیر شدن این فضا، عدم توجه به آن آسیب‌هایی در پی خواهد داشت و دقت بر موضوع سواد فضای مجازی به ما این اجازه را می‌دهد ک به‌درستی از این فضا استفاده کنیم.

وی اهمیت به فضای مجازی را نیاز جامعه امروز دانست و افزود: ضریب نفوذ و دسترسی به اینترنت ای دی اس ال در سال گذشته با احتساب 61 میلیون نفر 22 درصد بود یعنی چیزی نزدیک به 40 میلیون نفر دسترسی به اینترنت 3g داشتند اما اکنون حدود 75 درصد از مردم دسترسی به این فضا دارند.

مسئول سازمان مجازی سراج در گیلان میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی را در سنین 17 تا 29 سال 72 درصد دانست و اعلام کرد: بیش از 53 درصد از مردم حداقل عضو یکی از این شبکه‌ها هستند.

وی میزان استفاده ایرانی‌ها از شبکه‌های اجتماعی را روزانه بین 5 تا 9 ساعت اعلام کرد و افزود: این درحالی است که در کشوری مانند سوئد که در سطح بالایی از رفاه اجتماعی قرار دارد میزان استفاده از این شبکه‌ها تنها 4 ساعت در هفته است.

ستوده اظهار کرد: اپراتورهای تلفن همراه در سوئد موظفند اگر کاربری بیش از نیم ساعت در روز GPRS گوشی خود را روشن بگذارد وی را به پلیس معرفی کنند.

مسئول سازمان فضای مجازی سراج  در گیلان با اشاره به آمار یک ساعته بازی‌های رایانه‌ای توسط 23 میلیون کاربر ایرانی در هفته خبر داد و بیان کرد: این آمار نشان می‌دهد ما باید به حوزه فضای مجازی با دقت نظر بیشتری نگاه کنیم.

ستوده نوع نگاه به حوزه فضای مجازی را محدود به شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها خواند و یاد آور شد: این در حالی‌است که فضای مجازی به‌صورت مستقیم در پدیده‌ای مانند انتخابات نقش موثری بازی می‌کند.

مسئول سازمان فضای مجازی سراج  در گیلان همچنین شاکله‌های مختلف زندگی امروز را متأثر از این فضا دانست و خاطرنشان کرد: فضای مجازی روابط اجتماعی ما و نحوه صحبت کردن ما را نیز تغییر داده است.

ستوده با بیان اینکه سه نوع دیدگاه در خصوص فضای مجازی وجود دارد تاکید کرد: عده‌ای باور دارند که فضای مجازی اصلا خوب نیست و رژیم صهیونیستی به‌راحتی به اطلاعات کاربران دسترسی دارد.

وی گفت: عده‌ای نیز بر این باورند که این فضا یک تکنولوژی جدید است و ما حق فرار و استفاده نکردن از تکنولوژی روز دنیا را نداریم اما نگاه درست این است که بدانیم این فضا هم فرصت دارد و هم زیان و در صورت استفاده درست می‌توان بیشترین بهره را از این فضا برد.

این مسئول فرهنگی ضریب نفوذ در فیسبوک را با وجود فیلتر شدن آن در سال 88 و پیش از فتنه بسیار بالا دانست و گفت: در سال 2012 آماری که از استفاده فیسبوک در خاورمیانه گرفته شد نشان داد که ایران با 46.7 درصد بالاترین استفاده را از این شبکه اجتماعی دارد.

ستوده ضمن اشاره به سخنان مقام معظم رهبری متذکر شد: رهبر معظم انقلاب اهمیت فضای مجازی را به اندازه انقلاب اسلامی می‌دانند و این فضا را قتلگاهی برای جوانان ما نامیده‌اند و ما باید با حضور و هجوم به این فضا دشمن را از آن بیرون برانیم.

وی مخاطب اصلی شبکه‌های مجازی را جوانان معرفی کرد و با بیان اینکه اتفاقات کوچک در دنیای مجازی ابعاد مختلف زندگی واقعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد گفت: نخستین کاری که ما در زمان برخواستن ازخواب و آخرین کاری که در زمان خوابیدن انجام می‌دهیم چک کردن گوشی‌های تلفن همراهمان است.

ستوده با بیان اینکه در سال 2019 با صنعتی شدن این تکنولوژی بدون استفاده از واسطی مانند تبلت و گوشی‌های هوشمند می‌توان به راحتی از اینترنت استفاده کرد افزود: در سال 2025 دیگر نیازی به این واسط نیست حتی استفاده از ابزار ساختمانی  در سال 2035 حذف می‌شود.

وی جنگ جهان امروز را جنگ سایبری خواند و ادامه داد: ما دو نوع بی‌سوادی داریم. بی‌سوادی سفید که نداشتن سواد خواندن و نوشتن است و بی‌سوادی سیاه که نداشتن سواد فضای مجازی است و به مراتب از آن با اهمیت تر است.

مسئول سازمان فضای مجازی سراج در گیلان با اشاره به لزوم استفاده از فضای مجازی تاکید کر: ما در جامعه نیاز به سواد مجازی داریم همچنین وظیفه داریم برای استفاده درست از آن فضاسازی کنیم و سواد رسانه و فضای مجازی را به مردم بیاموزیم.

ستوده تصریح کرد: متولی نظارت بر این فضا شورای عالی فضای مجازی است که متاسفانه به خواب رفته و نمی‌دانیم دولت بالاخره چه زمانی به اهمیت این موضوع پی خواهد برد.