به گزارش روابط عمومی سازمان سراج مرکز گیلان، مستند مینیاتور به همت سازمان فضای مجازی سراج گیلان و در ۲۱ دقیقه به مناسبت یکصدمین سالگرد شهادت میرزا کوچک جنگلی تولید شده است.

مریم میرزایی، نویسنده و کارگردان مستند مینیاتور در همایش روایت جنگل با بیان اینکه در این مستند به چند پرسش مطرح شده درباره نهضت جنگل و میرزا کوچک جنگلی پاسخ داده شده، اظهار کرد: پرسش‌های مطرح شده در مستند در واقع همان شبهات رایج در جامعه درباره نهضت جنگل است که با بررسی اسناد و مدارک تاریخی و با حضور کارشناسان اهل فن به این شبهات پاسخ داده شده است.

به گفته این مستندساز، در قسمت اول مستند مینیاتور به پنج پرسش اساسی درباره نهضت جنگل به صورت کلی پاسخ داده شده و تلاش شده در گام نخست مهم‌ترین سؤالات پیرامون مهم‌ترین شبهات مطرح در جامعه باشد.

وی با بیان اینکه در قسمت اول این مستند به این شبهه که گفته می‌شود میرزا کوچک یک روحانی تجزیه طلب بوده پاسخ داده شده است، افزود: علاوه بر این سؤال به چهار سؤال مهم و کلیدی دیگر نیز پرداخته شده و قرار است در قسمت‌های بعدی تنها به یک سؤال به صورت عمیق پرداخت شود اما در قسمت اول به پنج سؤال پرداخت کلی شده است.

نویسنده و کارگردان مستند مینیاتور هدف از تولید این اثر را قدردانی از شخصیت میرزا کوچک و جانفشانی‌های او و نیروهای رهروی او عنوان کرد و گفت: برای تهیه و تولید مستند مینیاتور حدود یک و ماه و نیم به صورت فشرده توسط سه تن از کارشناسان تحقیق و پژوهش را انجام شده و حدود ۱۰ نفر هم در کار فیلم‌برداری و تدوین و تهیه مستند به صورت مداوم همکاری داشته‌اند.

میرزایی درباره علت انتخاب نام مینیاتور بیان کرد: این اسم برگرفته از جمله رهبر انقلاب درباره نهضت جنگل که فرمودند «مرحوم میرزا کوچک جنگلی یک واحد مینیاتوری از نظام اسلامی را در رشت و همان محدوده خاص به وجود آورد» گرفته شده است.

همایش روایت جنگل با رونمایی از محصولات چندرسانه‌ای برگزار شد

مستند مینیاتور در یکصدمین سالگرد شهادت میرزا کوچک جنگلی تولید و در همایش روایت جنگل در رشت رونمایی شد.‌