به گزارش روابط عمومی سازمان فضای مجازی سراج مرکز گیلان، مراسم بزرگداشت سیزدهمین سالگرد رحلت آیت‌الله‌العظمی بهجت فومنی، عصر امروز با سخنرانی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و فرمانده سپاه قدس گیلان و رونمایی از آثار چند رسانه‌ای جدید در حوزه زندگی و معرفی آیت‌الله بهجت در تالار مرکزی شهر رشت برگزار شد.

در ابتدای برنامه، سجاد بازرگان، جانشین سازمان فضای مجازی سراج گیلان گفت: اگر به تاریخ و اسطوره‌های تاریخی خودمان نپردازدیم قطعاً متهم به راه باطل خواهیم شد. بچه‌های سازمان فضای مجازی سراج گیلان از تنها استاندار شهید کشور شروع کردند و این شهید حتی در بین نیروهای حزب‌اللهی استان گیلان هم شناخته شده نبود.

وی افزود: سراجی‌ها تصمیم گرفتند به اسطوره‌های استان گیلان بیشتر بپردازند و کیفیت کارهای خودشان را بالا ببرند و در همین راستا نهایتاً به اسم یونس استادسرایی رسیدیم. متأسفانه حتی بچه‌ها انقلابی هم او را با نام میرزا کوچک جنگلی نمی‌شناسند و در همین راستا یک کلیپ روشنگرانه تولید شد.

بازرگان ادامه داد: سال گذشته همایش باشکوه روایت جنگل در رشت برگزار شد که در آن بالغ بر 50 قالب تولیدی برای فضای مجازی رونمایی شد. در هر قالب نیز 10 ها مدل تولیدی دیگر داشتیم که در حوزه فضای مجازی کشور بسیار دیده شد و این تولیدات توسط جوانان و نوجوان گیلانی تولید شده بود.

وی گفت: امروز هم در راستای اسطوره‌سازی و اسطوره‌شناسی به بهجت عارفان رسیده‌ایم و با این موضوع نیز 10 ها تولید رسانه‌ای توسط جوانان استان ساخته شده است. غربی‌ها در داشتن اسطوره آن‌چنان خالی است که دست به اسطوره‌سازی از طریق مرد عنکبوتی و… شده‌اند اما متأسفانه در گیلان و کشور علی‌رغم غنی بودن در این حوزه، در راستای اسطوره‌سازی کم‌کاری شده است.

در ادامه برنامه سردار محمد عبدالله پور فرمانده سپاه قدس گیلان ضمن تسلیت سالروز رحلت آیت‌الله بهجت و درگذشت آیت‌الله فاطمی نیا اظهار داشت: گاهی از بعضی از کارهای ما چنان هیبتی درست می‌شود که دشمن با تمام هزینه‌هایش نمی‌تواند کاری بکند. نمونه این نوع کارها، سرود 313 نفری سلام فرمانده است و نظام سلطه با همه هیبتی که دارد نمی‌تواند صدای این سرود را خاموش کند و امروز می‌بینیم همین سرود در دیگر کشورها هم خوانده می‌شود.
فرمانده سپاه قدس گیلان افزود: افسران فضای مجازی مظهر شکست‌ناپذیری انقلاب اسلامی است و هر کس از قافله انقلاب عقب بماند بداند که خودش جا خواهد ماند و امیدواریم مشکلات اقتصادی این کشور هم به تدبیر دولت برطرف شود.

در ادامه، چند اثر چندرسانه‌ای اختصاصی تولید شده برای مراسم بهجت عارفان توسط آیت‌الله رسول فلاحتی، نماینده ولی فقیه در گیلان، اسدالله عباسی، استاندار گیلان و آیت‌الله عبدالکریم فرحانی، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و باقرزاده، مدیرکل صداوسیمای گیلان رونمایی و معرفی شد.

محسن پورپیر، مسئول پویش رسانه‌ای بهجت عارفان در این بخش برنامه گفت: امروز دنیا به دنبال کسب هویت هستند اما این هویت‌ها تبدیل به ضد ارزش شده‌اند. ما الگوهای مختلف برای هویت‌یابی داریم و کشور اسلامی ایران ستارگان بزرگی در بحث تدین دارند و آیت‌الله بهجت یکی از این ستارگان است.

وی با اشاره به سخنی از مقام معظم رهبری افزود: ما می‌توانیم امروز آیت‌الله بهجت را به عنوان الگو معرفی کنیم و پویش بهجت عارفان با هدف گسترش نام آیت‌الله بهجت راه‌اندازی شد تا قطره در جریان هویت‌سازی باشد و در همین راستا یک سایت و ربات از 24 اردیبهشت راه‌اندازی شده است.

آرمین جمالی، مسئول پروژه اپلیکیشن محتوایی آیت‌الله بهجهت نیز در معرفی این نرم‌افزار گفت: به مناسبت درگذشت عالم عارف، آیت‌الله بهجت فومنی نرم‌افزاری با محتوای دستورالعمل‌ها و زندگی‌نامه، صوت‌ها، سخنرانی و فیلم‌های مربوط به ایشان است. این نرم‌افزار با دو نسخه اندروید و AOS تولید شده است.

وی گفت: مرکز تولید نرم‌افزار و بازی مرکز فضای مجازی سراج گیلان، نرم‌افزارهایی در حوزه بازی به کمک آموزش دیدگان همین مرکز تولید می‌کند.

سهراب یوسفی؛ مسئول رسانه‌های تصویری سازمان فضای مجازی سراج هم در این بخش از برنامه اظهار کرد: رهبر انقلاب در دیدار اخیر با فرهنگیان درباره اهمیت هویت ملی تأکید کردند و برای اینکه نسل جوان دارای هویت ملی باشند راهی جز معرفی مفاخر و بزرگان کشور نداریم و استان گیلان هم در این حوزه از کل کشور ضعیف‌تر عمل کرده است.

وی افزود: اگر آیت‌الله بهجت برای استان دیگری بود مسلماً ایشان را بیشتر معرفی می‌کردند اما در مرکز رسانه‌های تصویری سازمان سراج در راستای معرفی آیت‌الله بهجت، بیش از 80 اثر در 16 عنوان تصویری مختلف تولید شده است.

یوسفی تأکید کرد: در همین راستا استوری موشن ها، کلیپ‌های تصویری، فیلم کوتاه، کلیپ‌های اختصاصی مربعی اینستاگرامی، ویدئوکامنت‌ها و … در همین راستا با موضوع شخصیت حضرت آیت‌الله بهجت در این مرکز تولید شده است.

مسئول مرکز رسانه‌های تصویری سازمان فضای مجازی سراج با معرفی سایت سراجی‌ها گفت: علاقه‌مندان با مراجعه به این سایت می‌توانند در نشر این تولیدات به این مرکز کمک کنند.

در ادامه برنامه، کلیپی تصویری از نقاشی رنگ‌روغن زینب حسابی، نقاش گیلانی از تصویر آیت‌الله بهجت فومنی به نمایش درآمد.

آیت‌الله «عبدالکریم فرحانی»، از شاگردان آیت‌الله بهجت در این مراسم با اشاره به ابتکارات و خلاقیت‌های هنری تولید شده توسط سازمان فضای مجازی سراج گیلان گفت: مقام معظم رهبری، حضرت الله امام خامنه‌ای چند مطالبه از ما دارند که امروز این چند مطالبه در این مراسم جواب داده‌اند. آقا فرمودند اگر جای طلاب بودم به جای تعقیبات نماز، حضور در فضای مجازی پیدا می‌کردم. اینکه این فضا را به دست بگیریم جای تبریک دارد.

وی افزود: مطالبه دوم رهبر انقلاب این است که مهم‌ترین نقاط برجسته انقلاب، گسترش فضای معنوی است. ایشان مرحوم آیت‌الله قاضی و آیت‌الله بهجت را نام می‌برند. آقا در دیدار ماه مبارک دانشجویی می‌فرمایند: آماده‌سازی فضا برای رشد معنویت و استفاده از قله‌های معنوی انقلاب اسلامی و رهایی از برده شهوت و غضب از مهم‌ترین‌هاست که قالبا به این موضوع توجه نمی‌شود. باید فضا طوری شود که انسان‌ها به این سمت حرکت کنند.

این نماینده مجلس خبرگان رهبری، آیت‌الله بهجت را از قله‌های معنوی کشور معرفی کرد و افزود: توجه به مسئله رشد معنویت مطالبه آقا است و این موضوع به خوبی در اینجا مورد توجه قرار گرفته است.

مدیر موسسه فقه الخمینی با نام بردن بزرگان گیلانی دین گفت: گیلان گنجینه‌ای از علمای متعدد دارد و باید این علما معرفی شوند. بازگشت به سابقه انقلابی علمایی و معنوی گیلان و استفاده از ابزار هنر در عرصه فضای مجازی و لبیک به بحث معنویت سه مطالبه مهم رهبری است که در این برنامه مورد توجه قرار گرفته است اما هنوز در آغاز کار هستید.

این شاگرد آیت‌الله بهجت فومنی ادامه داد: زمانی که برای تکمیل تحصیلات وارد قم شدم دیدم شهید مطهری مکرر می‌فرمودند اگر کسی برای اقامه نماز جماعت به امامت آیت‌الله بهجت به قم بیاید ضرر نکرده است.

آیت‌الله فرحانی گفت: امام (ره) بعضی از مسائل، نذورات و استخاره‌ها را به آیت‌الله بهجت می‌سپردند. امروز وقتی می گوییم نقطه اتکای جمهوری خلاقیت و ابتکار و … است اما مهم‌تر از همه این‌ها، خداست و این کارها بدون اتکا به خداوند فایده ندارند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به آیه إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ (آیه 30 سوره فصلت) گفت: امیرالمؤمنین (ع) می‌فرمایند این آیه برای ما و شیعیان ماست و وقتی در این حدیث و آیه تأمل می‌کنیم می‌بینیم که این آیه درباره انقلاب ماست.

وی افزود: ما امروز از جهات مختلفی نیاز داریم که عمق نگاه راهبری آیت‌الله بهجت را بشناسیم و امیدوارم این ظرفیت مجازی در این مسیر قرار بگیرد. این ظرفیت را در جهت رضایت رهبر انقلاب و شناساندن رهبر معظم انقلاب قرار دهید. اگر بخواهید این گنجینه‌ها را زنده کنید این توانایی در شما وجود دارد.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با ذکر خاطره‌ای از شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: حاج قاسم می‌فرمود انقلاب مستضعفان شکلی خواهد گرفت که آمریکا را شکست خواهد داد. امروز ولی امر ما و رهبر ما به سرباز جنگ نرم انقلاب اسلامی می‌فرماید هر چه دارید بیاورید. امروز بزرگ‌ترین دست آورد انقلاب اسلامی تربیت حاج قاسم است.

هم‌زمان با برگزاری این مراسم، پویش کشوری «بهجت عارفان» در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام، توییتر و پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی و با هشتگ #بهجت_عارفان برپا شد و این پویش تا فردا ۲۷ اردیبهشت یعنی سالروز رحلت آیت‌الله بهجت ادامه خواهد داشت.

مراسم بزرگداشت سیزدهمین سالگرد رحلت آیت‌الله‌العظمی بهجت فومنی، با همت سازمان فضای مجازی سراج مرکز گیلان و با همکاری فضای مجازی سپاه قدس استان، سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت و اداره کل ارشاد اسلامی استان طراحی و اجرا شد.